Den exakta storleken på ett däck hittar man på däckets insida. Grafiken visar hur man avläser proportioner och dimensioner av däck. 1. Bredden i mm 2. Höjden som förhållandet mellan höjden och bredden i % 3. Konstruktionstyp: "R"= radial (vanlig), "D" or "-"= diagonal (ovanligt) 4. Diameter på fälgar (i tum) som krävs för detta däck 5. Belastningsindex 6. Hastighetsindex
Wintrac xtreme är det första vinterdäck som Vredestein har utvecklat i samverkan med Giugiaro Design. Extrema former i kombination med aggressiva fasta linjer gör den W-formade slitbanan mycket tilltalande. Mönstertekniken stod i främsta rummet för Vredestein vid utformningen av Wintrac xtreme. Optimum Silica Processing™ (OSP™) är en teknik som tillämpas vid tillverkningen av slitbanans materialblandning, vilket ger bra vinteregenskaper och förbättrar greppet på våta ytor. Viktigast är att den jämna fördelningen av trycket över ytan ger ett jämnt slitage, vilket gör att ljudnivån är låg under däckets hela livslängd.
Egenskaper:
Utvecklad av Giugiaro Design:
Innovativ mönsterkanalteknik
Optimum Silica Processing™ (OSP™) i slitbanans materialblandning
Hastighetskoderna H, V och W
Jämn fördelning av trycket över slitbanan
Jämn fördelning av trycket över slitbanan
Även tillgängligt med VRFC-teknik
Fördelar:
Kraftfull framtoning på grund av radikala konturer i kombination med kraftfulla, fasta linjer
Raka mönsterkanaler tvärs över slitbanan för bra grepp på snö
Mönsterkanaler i sicksack i slitbanans skuldror för perfekt styrning
Bättre grepp på våta ytor
Utmärkt vattenplaningsstabilitet
Bra prestanda på snö och is
Verkligt högpresterande vinterdäck med bra kursstabilitet och styrprecision
Låga ljudnivåer under däckets hela livslängd
Perfekta köregenskaper under vinterförhållanden
RunFlat-däck: vid tryckfall kan däcket fortfarande köras i upp till 80 km/tim
.
Wintracxtreme tyre review
Genomsnittsresultat av 26 testbedömningar
Grepp på torrt väglag
Bromsförmåga på torrt väglag
Grepp på vått väglag
Bromsförmåga på vått väglag
Grepp på snö
Körkomfort
Ljudnivå inne i bilen
Däckslitage
Bränsleförbrukning
Antal körda kilometer646 045
25.04.2013insändareanders dalsgaard Däkslitage däken ær nedslitna efter 14000 km motorvägs körning
01.03.2012insändareWille Johansson Mycket prisvärt däck!!
02.04.2011insändarePer Åstrand Riktigt bra däck med fina vägegenskaper på både torrt och snö, sämre på is men det får man räkna med på dibbfritt. Överlag ett riktigt bra däck sin jag absolut skulle köpa igen.
15.05.2010insändareHans Hansen Better handling than usual with winter tires.