Den exakta storleken på ett däck hittar man på däckets insida. Grafiken visar hur man avläser proportioner och dimensioner av däck. 1. Bredden i mm 2. Höjden som förhållandet mellan höjden och bredden i % 3. Konstruktionstyp: "R"= radial (vanlig), "D" or "-"= diagonal (ovanligt) 4. Diameter på fälgar (i tum) som krävs för detta däck 5. Belastningsindex 6. Hastighetsindex
Vredestein Ultrac Sessanta är ett av trumfkorten i Ultra High Performance (UHP)-segmentet. Ultrac Sessanta baserar sig på Ultrac-seriens starka egenskaper och har vidareutvecklats för att uppnå bästa möjliga styregenskaper och kontroll. Giugiaro Design har gett Ultrac Sessanta en nydanande design, med ett linjemönster som tydligt visar att prestationsförmågan kommer i första hand. Namnet Sessanta hänvisar till Vredesteins 60-årsjubileum i Enschede. Som hyllning till den unika samarbetet med Giugiaro Design skriver vi “sextio” på italienska: Sessanta.
Egenskaper:
Nydanande design och sofistikerat linjemönster
Parametrisk design där bästa möjliga kontur, mönster och konstruktion har bestämts per storlek
Handling Tuned Tread Compound
Handling Tuned Sidewall-princip
Två rayon stomlager gör att däcket är stabilt och stadigt
245/40RF18Y: även tillgängliga med VRFC-teknik
Fördelar:
Utmärkt prestanda och unik utstrålning
Extremt hög spårkraft, vilket gör att man kan köra snabbare i kurvorna
Bilen låter sig också korrigeras doserat i kurvorna
Direkt styrkänsla och optimal kontakt med vägbanan
Maximalt motstånd mot sidokrafter.
God kontrollerbarhet i kritiska situationer
RunFlat-däck: vid tryckfall kan däcket fortfarande köras i upp till 80 km/tim
.
ULTRACSESSANTA tyre review
Genomsnittsresultat av 35 testbedömningar
Grepp på torrt väglag
Bromsförmåga på torrt väglag
Grepp på vått väglag
Bromsförmåga på vått väglag
Grepp på snö
Körkomfort
Ljudnivå inne i bilen
Däckslitage
Bränsleförbrukning
Antal körda kilometer369 708
11.10.2015insändareNiklas Olsson Väldigt nöjd med däckena
23.11.2013insändareThomas Karlsson Ett tyst däck med bra styrrespons
08.09.2013insändareandreas Däcken fungerar superbra på allmän gata men när man kör på bana och de blir väldigt varma så upplevde jag dem som väldigt hala.
Men supernöjd med dessa :)
28.09.2011insändareJunevall Jag är fullt nöjd med däcken